Розпочався Великий піст
В Православній Церкві існують особливі періоди – пости, які встановлені задля посиленого зосередження людини на духовному житті, боротьбі з гріхами та подоланні власних пристрастей. Загалом існує чотири багатоденних пости впродовж року: Різдвяний, Великий, Апостольський та Успенський. Однак Великий піст займає серед них особливе місце, адже підготовлює та приводить людину до найвеличнішого свята – Світлого Христового Воскресіння. Відповідно і цьогорічний Великий піст триватиме з 11 березня по 27 квітня. Протягом цього часу, за встановленою Церквою практикою, християни прагнуть утримуватися від їжі тваринного походження, розваг, нестриманості і того, що володіє людиною та може бути предметом певної залежності, а натомість більше часу присвячувати молитві, перебуванні на богослужіннях та участі в Таїнствах Церкви.
Обмеження в їжі впродовж посту залежать від стану кожної людини, тому не можуть бути сліпо регламентованими. Дехто потребує вживання риби і олії (окрім середи і п’ятниці), а такі обставини, як хвороба, похилий чи малий вік, важка фізична праця та вагітність – є підставою для зняття певних обмежень у їжі. Міру послаблення тілесного посту, в залежності від індивідуальних обставин, можна обговорити та визначити зі священиком (духівником).
Варто також зауважити, що хоча обмеження у вживанні їжі в період посту потрібні, однак вони самі по собі аж ніяк не є метою і ціллю. Тілесний піст є засобом, за допомогою якого ми прагнемо вдосконалювати свою душу та звільнятися від полону гріха. Піст – це період розквіту та домінування духовної складової людини над егоїстичними вимогами тіла, але він не може бути зведеним лише до гастрономічної складової.
Великий учитель Православної Церкви свт. Іоан Золотоустий так говорить про справжню сутність посту: “Хто обмежує піст лише утриманням від їжі, той вельми безчестить його. Не тільки вуста повинні поститися, – ні, нехай постять і око, і слух, і руки, і все наше тіло. Піст є відступленням від зла, угамуванням язика, відкладенням гніву, приборканням похотей, припиненням наклепу, брехні і клятвопорушення Ти постиш? Нагодуй голодних, напої спраглих, відвідай хворих, не забувай ув’язнених у темниці, пожалій змучених, утіш скорботних і тих, що плачуть; будь милосердним, лагідним, добрим, тихим, довготерпеливим, жалісливим, незлопам’ятним, благоговійним, стриманим та побожним, щоб Бог прийняв і піст твій, і в достатку дарував плоди покаяння.”